Trwanie na modlitwie

Niektóre modlitwy wymagają pozycji klęczącej – wynika to z tradycji i kultury kościelnej, kształtowanej przez wieki.

Klęczniki są zwyczajnym elementem wyposażenia kościołów – służą wiernym na każdej Mszy Św. oraz różnych nabożeństwach, jak różaniec, czy majówki.

profesjonalny klęcznik do modlitwy

Klęczniki zwykłe i okazjonalne

Na co dzień w kościołach korzysta się ze zwykłych, prostych klęczników, coraz częściej zaopatrzonych jednak w poduszkę pod kolana. Najczęściej są robione z drewna i materiału i mają dosyć prostą formę.

Nieco inaczej sprawa wygląda podczas różnych okazji, np. I Komunii Św., ślubu lub nabożeństwa pogrzebowego. Wtedy bywają używane klęczniki kolorystycznie dostosowane do okazji (białe, czarne, fioletowe) oraz ozdobione delikatnym materiałem także o stosownej barwie. Dzięki temu kościół dodatkowo zostaje ozdobiony pod kątem charakteru odbywającej się Mszy Św. Klęcznik jednak wciąż pozostaje sprzętem mającym w pierwszym rzędzie pomóc wytrwać na modlitwie.

Nie tylko starsze osoby miewają problem z długotrwałym klęczeniem. Rożne, bolesne schorzenia stawów, w tym kolan, dotykają bowiem coraz młodsze osoby. A one także chciałyby czynnie uczestniczyć w trwaniu na modlitwie.

Klęczniki w domu

Niektóre religijne osoby korzystają z klęczników także w domu. Posiadają zwykle jakiś święty obraz lub wręcz ołtarzyk, przed którym często spędzają jakiś czas na prywatnej modlitwie. A klęcznik pomaga im wytrwać na modlitwie przez dowolny czas.
Do zastosowania domowego można zakupić także klęcznik składany, który – kiedyś nie jest używany – może stać np.za szafą.

Klęczniki mają dzisiaj pomóc ludziom w utrzymaniu pozycji klęczącej bez większego dyskomfortu. Ból i niewygoda nie powinny odrywać modlącej się osoby od skupienia na modlitwie.