Trudno sobie wyobrazić z iloma sprawami zwracali się na przestrzeni lat mieszkańcy wsi do świętej figurki ustawionej w kapliczce. Spotkać je można przy drogach i w ogródkach przed domem, w którym mieszkają rodziny katolickie. Wokół nich często skupia się część religijnego życia miejscowości. Taka tradycję wiary pozostawili polskiej wsi nasi przodkowie.
Z pokolenia na pokolenie
Powszechnie wierzy się, że figurka Matki Boskiej ustawiona w ogrodzie przed domem uchroni gospodarstwo i rodzinę przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Jeśli znajdziemy ją w przydrożnej kapliczce, można zawierzyć Matce Boskiej szczęśliwy powrót do domu z wędrówki. Takie praktyki stosowane są od lat. Przekazuje się je następnym pokoleniom, które kultywują tradycję, jaką pozostawili po sobie przodkowie.
Przy domach można zaleźć figurki Matki Boskiej, które pamiętają losy wielu pokoleń mieszkańców danej wsi. Często są to rodzinne pamiątki zabierane ze sobą z domu rodzinnego, który z różnych powodów trzeba opuścić. W swojej historii wysłuchały niezliczonej ilości modlitw i intencji. Udzieliły wsparcia wielu osobom i pomogły przetrwać wiele trudnych chwil.
Trudno się dziwić, że stara figurka Matki Boskiej otaczana jest często ogromną troską. Wiele osób z dużym zaangażowaniem stara się usunąć ślady, jakie zostawił na niej upływający czas. Wszystko po to, by pomogła przekazać tradycje kolejnym pokoleniom.
Nowa figura do ogrodu
Jeśli w naszym przydomowym ogrodzie nie ma kapliczki lub świętej figurki, warto rozważyć wprowadzenie tego elementu. Figurka Matki Boskiej może być wykonana z drewna lub kamienia. Ciekawym rozwiązaniem jest cała kapliczka rzeźbiona w drewnie. Odpowiednio zabezpieczona przed działaniem szkodników i warunków atmosferycznych będzie służyła przez wiele lat. Zatrzyma na chwilę co najmniej kilku wędrowców. Skłoni ich do pochylenia głowy nad swoim życiem oraz krótkiej refleksji i modlitwy.