Srebrne dewocjonalia

Srebro jest znanym od wieków i popularnym zwłaszcza w zdobnictwie metalem, który ma, poza oczywistymi walorami estetycznymi, również, jak się okazuje, właściwości zdrowotne – można kupić w aptekach antybakteryjne srebro koloidalne, które podobno używane jest przez żołnierzy amerykańskich na misjach.

Piękno srebra w różnych odsłonach

Skupiając się na kwestiach estetycznych, w odniesieniu do specyficznej formy biżuterii jaką są dewocjonalia, warto przed dokonaniem planowanego zakupu dowiedzieć się, jakie znaczenie mają te najbardziej popularne. Zacznijmy od różańca. Oprócz tradycyjnej formy paciorków nanizanych na sznurek rzadko spotykane w wersji całkowicie wykonanej ze srebra, dostępne są różańce w postaci srebrnych obrączek i bransoletek – od bardzo prostych po bogato zdobione, w których trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać różaniec. Poza różańcami każdy sklep internetowy z dewocjonaliami, podobnie zresztą jak stacjonarny, ma w swojej ofercie liczne krzyżyki o różnej wielkości i kształcie. Niektóre z ukrzyżowanym Chrystusem, inne zupełnie proste, jeszcze inne ozdobione wyrafinowaną ornamentyką, napisami czy symbolami.

Szkaplerz wśród dewocjonaliów

Wybór ofert stacjonarnych i internetowych sklepów z dewocjonaliami wzbogacony jest również o srebrne medaliki. Najbardziej popularne są medaliki św. Benedykta z krzyżem oraz te z Marką Boską. Niegasnącym powodzeniem wśród klientów cieszą się również szkaplerze. Stolica Apostolska od XVI wieku zalicza je do sakramentaliów. Początkowo płócienne, w 1910 r. dekretem Świętego Oficjum, papież Piusa X zezwolił na zastępowanie tradycyjnego szkaplerza medalikiem szkaplerznym.