Rola świec liturgicznych w obrzędach kościelnych

Świece pełnią w każdym Kościele niezwykle ważną rolę. Te istotne dewocjonalia posiadają bardzo szeroką symbolikę oraz uczestniczą w wielu ważnych świętach kościelnych. Jaka jest rola świec w Kościele katolickim?

Jakie są rodzaje świec o charakterze religijnym?

Obecnie wybór świec wykorzystywanych podczas wielu różnorodnych obrządków religijnych jest bardzo szeroki. Pośród bogatego asortymentu wyróżnia się:

– świece ołtarzowe,
– roratki,
– paschały,
– gromnice
– oraz świece na chrzty, śluby i komunie święte.

Każda z oferowanych świec zazwyczaj jest wykonana bardzo estetycznie oraz wytworzona z najwyższej jakości produktów.

Świece liturgiczne – symbolika

Zarówno w bardzo odległych wierzeniach, jak w wielu współczesnych obrzędach o charakterze religijnym płomień świecy stanowi istotną formę materializacji wiary.

W wierze chrześcijańskiej zazwyczaj pali się tylko i wyłącznie wosk oraz oliwę, które to stanowią naturalne produkty pochodzące od Boga. Otóż warto wiedzieć o tym, że wosk jest uznawany za symbol dziewictwa i symbolizuje nieskazitelną czystość oraz człowieczeństwo. W związku z tym od dawien dawna każdemu prawdziwemu katolikowi świece liturgiczne towarzyszą nieustannie podczas ważnych wydarzeń kościelnych. https://www.meritohurt.pl/swiece-oltarzowe.html

Zgodnie z wierzeniami na każdym ołtarzu kościelnym powinny znajdować się zawsze od dwóch do sześciu świeczników z zapalonymi świecami. Są one wykorzystywane nie tylko podczas tradycyjnych, niedzielnych nabożeństw, lecz także podczas uroczystości Matki Boskiej Gromnicznej, Adwentu, Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkiej Nocy. Ponadto towarzyszą one podczas Chrztów Świętych, Komunii Świętych, bierzmowania, ślubów kościelnych oraz podczas ostatniego namaszczenia.