Niezbędnik każdego kapłana – naczynia liturgiczne

Naczynia liturgiczne to czasami prawdziwe dzieła sztuki. Wykonane z drogocennych materiałów często są jedynym świadectwem minionych epok. Każdy kapłan powinien mieć swoje parametry liturgiczne, w których będzie sprawował odprawiane msze święte i inne nabożeństwa.

Niezbędnik każdego kapłana – naczynia liturgiczne

Jest kilka niezbędnych akcesoriów, obecnych na każdej mszy świętej. Jest to przede wszystkim kielich. Prawie zawsze wykonany z metalu. Najlepiej gdyby był złoty lub srebrny. Ale najczęściej jest to po prostu wysokiej jakości mosiądz z dodatkiem wysokiej próby złota lub srebra, ponieważ naczynia, które mają bezpośredni kontakt z Ciałem i Krwią Jezusa, muszą być pozłacane. W komplecie z kielichem, zawsze również z tego samego materiału, jest patena, czyli mała tacka, na której kapłan kładzie Ciało Pańskie. Często posiada także rączkę lub uchwyt, ponieważ używana jest także do udzielania Komunii św. wiernym zgromadzonym na nabożeństwie.

Inne, niezwykle istotne, parametry liturgiczne

Są to między innymi trybularz, czyli kadzielnica, który służy do okadzania w czasie obrzędów liturgicznych; korporał – czyli mała lniana serweta, na której kładzie się kielich z pateną na ołtarzu; palka – usztywniany lniany czworobok służący do nakrywania kielicha; puryfikaterz do puryfikacji, czyli czyszczenia kielicha i pateny po Komunii św.; cyborium do konsekrowania i przechowywania w tabernakulum większej ilości hostii oraz ampułki, czyli dzbanuszki służące do podawania wina i wody.

Wysokiej jakości naczynia liturgiczne można znaleźć na MeritoHurt.pl.