Komplet kolędowy i znaczenie jego elementów

Tradycyjny zestaw dewocjonaliów, którego najczęściej używamy wyłącznie podczas corocznej wizyty księdza z kolędą popularnie nazywa się zestawem kolędowym. Składa się na niego kilka elementów, z których każdy ma swoje symboliczne znaczenie. Warto się z nimi bliżej zapoznać, zwłaszcza, że większość Polaków ma je w swoich domach.

Komplet kolędowy – znaczenie najważniejszych elementów

Najważniejsze elementy zestawy kolędowego to stojący krzyż i dwie świece umieszczone na stosownych świecznikach. Krzyż w tym zestawie jest najważniejszy. Symbolizuje on wiarę chrześcijańską i przynależność do Kościoła Katolickiego. Krzyż jest widomym znakiem, że ludzie, którzy zgromadzili się podczas kolędy należą do jednaj wspólnoty. Dwie świece, które po zapaleniu umieszcza się po bokach krzyża oznaczają światło Chrystusa, Ducha Świętego i głęboką wiarę. Taki sam zestaw znajduje się na ołtarzu w kościele. Na czas kolędy odświętnie przybrany stół staje się więc czymś w rodzaju domowego ołtarza, przy którym gromadzi się rodzina wraz z księdzem.

Pozostałe elementy zestawu

Inne elementy tego kompletu to woda święcona wraz z odpowiednim na nią pojemnikiem i coś, co posłuży za kropidło podczas błogosławieństwa. Zobacz: https://www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html Bardzo często wierni używają specjalnego, ozdobnego pojemnika na wodę, który może stanowić zestaw z krzyżem i świecznikami. W wielu domach natomiast używa się w tym celu po prostu ładnego talerzyka. To samo dotyczy specjalnego kropidełka. W niektórych rejonach Polski używa się w jego miejsce palmy poświęconej w czasie niedzieli palmowej.