Jakie obrazy religijne są najpopularniejsze?

Jak powszechnie wiadomo obrazy religijne potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki, których ceny osiągają kolosalne wartości. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze święte obrazy.

Najpopularniejsze obrazy religijne w Polsce

W naszym kraju zdecydowanie najpopularniejszym obrazem świętym jest „Sąd Ostateczny”, który można podziwiać w gdańskim muzeum. Ten niesamowity obraz wykonany został w technice temperowo-olejnej na desce. „Sąd Ostateczny” to scena nocna. Główny panel przedstawia postać Chrystusa zasiadającego na tęczy, który ukazany jest na złotym tle. „Sędziego Sędziów” otacza dwunastu apostołów, Jan Chrzciciel i Dziewica Maryja.

Najpopularniejsze obrazy święte na świecie

Jednym z najpopularniejszych obrazów świętych jest oczywiście dzieło Leonardo da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Kompozycja niesamowitego obrazu została zaplanowana w najdrobniejszym detalu. Wszystkie kierunki prowadzone perspektywą zbierają się bezpośrednio w centralnym punkcie malowidła. Obraz można podziwiać w kościele Santa Maria della Grazie.

Wśród wiernych bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się obraz Michała Anioła „Stworzenie Adama”, który znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Co warte podkreślenia uwagi wszystkie obrazy (freski) w Kaplicy Sykstyńskiej zostały wykonane właśnie przez Michała Anioła. Dzieła tego wybitnego malarza przedstawiają sceny ze Starego Testamentu i nawiązują do najnowszych trendów w sztuce.

Bardzo rozpoznawalnym dziełem jest także „Syn marnotrawny” autorstwa Hieronima Boscha. Obraz ten powstał w 1498 roku i można go podziwiać w Muzeum Boijmans Van Beuningen. Obraz „Syn marnotrawny” jest doskonałym przykładem późnogotyckiego malarstwa tablicowego. Oprócz skojarzeń biblijnych w obrazie można znaleźć bardzo wiele elementów satyrycznych oraz nawiązań do niderlandzkiej tradycji ludowej.