Co symbolizuje świeca?

Jak wiadomo zapalona świeca towarzyszy ludziom praktycznie przez całe życie. Pierwszy raz zapalana jest w zdecydowanej większości przypadków podczas chrztu, a następnie Komunii Świętej. Należy zdawać sobie sprawę, że świeca jest także z katolikiem podczas ostatniej drogi w znaku gromnicy. Koniecznie należy jednak podkreślić, że symbol świecy będzie zdecydowanie najbardziej wyraźny w trakcie Wigilii Paschalnej.

Co symbolizują świece ołtarzowe?

Warto wiedzieć, że zarówno świeca, jak i jej światło nie tylko miały, ale również mają znaczenie sakralne. Świece ołtarzowe na olej symbolizują bowiem przede wszystkim Boga. Jak zostało już wspomniane wcześniej symbol świecy jest najbardziej wyraźny w trakcie Wigilii Paschalnej, czyli centralnej celebracji roku liturgicznego. Nie wszyscy oczywiście wiedzą, że przed kościołem rozpalane jest ognisko, od którego z kolei rozpala się specjalną świecę wielkanocną.

Co jeszcze oznaczają świece?

Koniecznie trzeba również podkreślić, że zapalona świeca będzie oznaczała płonącego Jezusowym światłem chrześcijanina. Nie wszyscy wiedzą, że światło jest też symbolem pamięci. Zdecydowana większość katolików podczas uroczystości wszystkich świętych zapala na grobach swoich bliskich znicze. Ludzie chcą w ten sposób im zagwarantować, że na zawsze pozostaną w ich pamięci. Światło jest także nie tylko i wyłącznie symbolem życia, ale również władzy Boga nad światem i ludźmi.